Week 1 Scoreboard | Follow on Twitter

Class 6A >>

Frenship
59
Burges
Final 7
Odessa
45
Monterey
Final 7
Coronado
Weatherford
Sat. 3 p.m.

Class 5A >>

Canyon Randall
21
Plainview
Final 0
Sweetwater
66
Lubbock High
Final 35
Cooper
43
Idalou
Final 22

Class 4A >>

Midland Greenwood
49
Seminole
Final 36
Estacado
37
Hereford
Final 36
Roosevelt
45
Lamesa
Final 32
Muleshoe
48
Levelland
Final 46
Littlefield
28
Snyder
Final 0

Class 3A >>

Fort Stockton
49
Brownfield
Final 42
Denver City
33
Pecos
Final17
Floydada
33
Slaton
Final 6
Abernathy
24
Post
Final 21

Class 2A >>

New Deal
55
Dimmitt
Final 14
Smyer
35
Hale Center
Final 28
Friona
Olton
7:30 p.m.
Crosbyton
34
Tahoka
Final 7
Springlake-Earth
13
Morton
Final 12
Sudan
19
Ralls
Final 13
Lockney
Lubbock Christian
7:30 p.m.
Bovina
40
Plains
Final 0
Seagraves
53
Jal
Final 0
Sundown
48
Calvary Christian
Final 18

Class 1A >>

Jayton
Ropes
10 a.m. Sat.
Lorenzo
Wellman-Union
7:30 p.m.
Spur
58
Anton
Final 13
Meadow
46
Santa Anna
Final 14
New Home
64
Amherst
Final 14
Whiteface
69
Christ the King
Final 22
Borden County
78
Knox City
Final 45
Klondike
88
Dawson
Final 43
O'Donnell
77
Southland
Final 49
Petersburg
Follett
Sat. 4 p.m.

TAPPS >>

Trinity Christian
New Mexico Military
Sat. 1 p.m.
  • Comment

Area high school basketball playoff pairings for Feb. 27

Posted: February 26, 2013 - 11:36pm  |  Updated: February 27, 2013 - 1:39am
Get your A-J Media Digital Subscription now!
Get your A-J Media Digital Subscription now!
Get your A-J Media Digital Subscription now!

GIRLS

UIL STATE TOURNAMENT

at the Frank Erwin Center, Austin

CLASS 5A

Friday’s Semifinals

Duncanville (40-0) vs. League City Clear Springs (38-2), 3 p.m.

Pflugerville (38-0) vs. Cibolo Steele (32-5), 8:30 p.m.

Saturday’s Championship

Semifinal winners, 8:30 p.m.

CLASS 4A

Thursday’s Semifinals

Dallas Lincoln (35-4) vs. Aledo (30-7), 7 p.m.

Georgetown (32-4) vs. Northside Brennan (30-8), 8:30 p.m.

Saturday’s Championship

Semifinal winners, 3 p.m.

CLASS 3A

Thursday’s Semifinals

Mexia (34-3) vs. Krum (29-6), 1:30 p.m.

Kennedale (30-6) vs. Smithville (29-7), 3 p.m.

Saturday’s Championship

Semifinal winners, 10 a.m.

CLASS 2A

Friday’s Semifinals

Brock (33-5) vs. Centerville (30-6), 8:30 a.m.

Merkel (37-1) vs. Poth (28-5), 10 a.m.

Saturday’s Championship

Semifinal winners, 1:30 p.m.

CLASS 1A

Division I

Thursday’s Semifinals

Dallas Triple A Academy (28-5) vs. Smyer (32-6), 8:30 a.m.

Martin’s Mill (32-5) vs. Snook (24-11), 10 a.m.

Saturday’s Championship

Semifinal winners, 8:30 a.m.

Division II

Friday’s Semifinals

Highland (31-4) vs, Saltillo (31-5), 1:30 p.m.

Whitharral (36-4) vs. Leakey (24-7), 7 p.m.

Saturday’s Championship

Semifinal winners, 7 p.m.

TAPPS

Regional Finals

Class 4A

Trinity Christian 70, Tyler Gorman 63

Class 3A

Lubbock Christian 43, McKinney Christian 34

Class 1A

Plainview Christian vs. Granbury North Central Texas Academy, 5:30 p.m. today, Sweetwater HS

Christ the King vs. Wichita Falls Notre Dame, 6 p.m. today, Guthrie HS

–––––

BOYS

Regional Quarterfinals

CLASS 5A

El Paso Bel Air 68, Arlington Martin 61

South Grand Prairie 45, Kileen Ellison 44

North Crowley 77, Arlington Bowie 49

Lewsville Hebron 62, DeSoto 55

CLASS 4A

Frenship (W4, 26-9) vs. Canyon (R3, 21-8), 6 p.m. today, Hutcherson Center, Plainview

Trophy Club Byron Nelson 77, Fort Worth Dunbar 57

Amarillo (W3, 20-11) vs. El Paso Burges (W1, 20-12), 6 p.m. today, Odessa College Sports Center

Fort Worth Arlington Heights 40 , Fort Worth Trimble Tech 38

CLASS 3A

Abilene Wylie 53, Seminole 32

Kennedale 82, Burkburnett 72

Fabens 50, Midland Greenwood 47

Wichita Falls Hirschi 70, Stephenville 45

CLASS 2A

Bushland (R1, 20-8) vs. Childress (R3, 23-8), 6:30 p.m. today, Rip Griffin Center, Lubbock

Holliday 30, Wall 29

Idalou (W3 29-3) vs. Canadian (W1, 20-6), 6 p.m. today, Randall HS

Tuscola Jim Ned 67, Tornillo 53

CLASS 1A

Division I

Vega (T2, 19-9) vs. Wellington (R3, 8-5), 6:30 p.m. today, Caprock HS

Smyer 64, 61 Morton 61

Clarendon (R2, 18-7) vs. Stratford (W1, 11-6), 7 p.m. today, Tascosa HS

El Paso Harmony (W7, 24-3) vs. Farwell (W5, 24-4), 7:30 p.m. today, Odessa College Sports Center

Division II

Whitharral (W4, 19-4) vs. Nazareth (R3, 21-11), (n)

Grady 72, Ropes 38

Texline (W3, 24-6) vs. Happy (T3, 20-11), 7 p.m. today, First United Bank Center, Canyon

Petersburg 39, Sands 29

TAPPS

Area

Class 4A

Trinity Christian-Cedar Hill 75, Trinity Christian 71, OT

Class 3A

Lubbock Christian 62, Bullard Brook Hill 60

Class 1A

Plainview Christian vs. Wichita Falls Notre Dame, 7 p.m. today, Sweetwater HS

  • Comment
Comments (2) Add comment
ADVISORY: Users are solely responsible for opinions they post here and for following agreed-upon rules of civility. Posts and comments do not reflect the views of this site. Posts and comments are automatically checked for inappropriate language, but readers might find some comments offensive or inaccurate. If you believe a comment violates our rules, click the "Flag as offensive" link below the comment.
0
0

atxredraider, you might try kcbd.com,

I fee they do a much better job in this area.

Back to Top