• Comment

UIL state track meet results

Posted: May 14, 2011 - 11:52pm

AUSTIN (AP) — Here are Saturday’s results from the Texas state track meet:

BOYS

1A shot put: 1, LaQuan McGowan, Boys Ranch, 57-03 inches. 2, Caden Smith, Roscoe, 54-05 1/2. 3, Blanford Paul, Munday, 53-05 1/2. 4, Austin Cook, Overton, 52-02. 5, Trey McGowan, Kerens, 51-02 3/4. 6, Taylor Chappell, Canadian, 50-10. 7, Jaime Hernandez, Benavides, 49-10 3/4. 8, Steven Perez, La Villa, 48-09 1/2. 9, Brady Zunker, Falls City, 44-03.

1A triple jump: 1, De’Metrius Paul, Munday, 45-04 inches. 2, Johnny Gaines, Clarendon, 45-04. 3, Randall Kadlacek, Riesel, 44-08. 4, Darius Boggas, Trinidad, 44-01. 5, Bradley Reese, Quanah, 43-10. 6, Xavier Bethany, Burton, 43-09. 7, Martin Martinez, La Pryor, 43-07. 8, Stephen Riley, Olney, 42-07. 9, Roderick Woodard, Quanah, foul.

1A 400-meter relay: 1, Collinsville (David Byrom, Scott Ragsdale, Chris Carney, Parrish Roberts), 42.51 seconds. 2, Canadian, 42.93. 3, Rotan, 42.99. 4, Yorktown, 43.02. 5, Lindsay, 43.03. 6, Stamford, 43.04. 7, Thrall, 43.21. 8, Haskell, 43.31. 9, New Deal, 44.21.

1A 800-meter run: 1, Jonathan White, Bremond, 1:56.09 seconds. 2, Michael Montanez, Hamlin, 1:59.25. 3, Andres Watson, San Perlita, 1:59.78. 4, Jarett Lujan, Marfa, 2:00.19. 5, Jacob White, Bremond, 2:02.51. 6, Zen Steward, Mason, 2:02.88. 7, Dustin Bennett, De Leon, 2:03.70. 8, Jaxon Bean, Plains, 2:04.10. 9, Scott Davis, Douglass, 2:06.06.

1A 110-meter hurdles: 1, AJ Kassen, Valley View, 14.69 seconds. 2, Dalton Koelzer, Muenster, 14.72. 3, Randall Kadlacek, Riesel, 14.85. 4, Kris McDonald, Johnson City, 14.94. 5, Brandon Competio, Wellman-Union, 15.09. 6, Roman Corrales, Van Horn, 15.10. 7, Jesse Banner, Iraan, 15.20. 8, De’Metrius Paul, Munday, 15.21. 9, Tyler Rose, Pineland West Sabine, 15.79.

1A 100-meter dash: 1, Reginald Davis, Tenaha, 10.73 seconds. 2, Anthony Martin, Mart, 10.74. 3, Michael Carpenter, Bosqueville, 10.81. 4, Edward Vidales, Seagraves, 11.04. 5, DeAndre Lee, Rotan, 11.05. 6, Bo Albin, Canadian, 11.054. 7, David Reese, Rotan, 11.059. 8, Jesten Brown, Shelbyville, 11.24. 9, Terrell Sims, Memphis, 11.25.

1A 800-meter relay: 1, Collinsville (David Byrom Scott Ragsdale, Parrish Roberts, Chris Carney), 1:28.38 seconds. 2, Stamford, 1:29.25. 3, Yorktown, 1:29.31. 4, Timpson, 1:30.50. 5, Burkeville, 1:30.87. 6, Rotan, 1:32.12. 7, Bovina, 1:32.28. 8, Baird, 1:32.93. 9, New Deal, 1:33.93.

1A 400-meter dash: 1, Michael Carpenter, Bosqueville, 49.33 seconds. 2, Jake Bumguardner, Albany, 49.76. 3, Juan Sanchez, Munday, 49.87. 4, Jesse Slaughter, White Deer, 49.90. 5, Chris McDaniel, Wortham, 50.87. 6, George Tucker, Goodrich, 50.90. 7, Xavier Bethany, Burton, 50.95. 8, Jerrod Collier, Gruver, 51.76. 9, Kaleb Reese, Ralls, 52.64.

1A 300-meter hurdles: 1, De’Metrius Paul, Munday, 38.37 seconds. 2, Lorenzo Young, Timpson, 38.81. 3, Louis Dominguez, Rice, 39.21. 4, Terrence Bonds, West Texas, 39.41. 5, James Lundy, Lovelady, 40.04. 6, Kris McDonald, Johnson City, 40.24. 7, Johnny Gaines, Clarendon, 40.33. 8, Caleb Matthews, Crowell, 40.72. 9, David Castillo, La Pryor, 41.55.

1A 1,600-meter run: 1, Dylan Doss, Water Valley, 4:21.84 seconds. 2, William Roberts, Sanderson, 4:23.30. 3, Zac Candelas, Thrall, 4:34.45. 4, Hunter Fair, Hawkins, 4:40.09. 5, Michael Montanez, Hamlin, 4:41.33. 6, Ty Ramos, Moulton, 4:42.13. 7, Zach Lecher, Sunray, 4:44.25. 8, Cade Brown, Rule, 4:46.74. 9, Hunter Westbrook, Avery, 4:56.52.

1A 1,600-meter relay: 1, Munday (Garrett Weaver, De’Metrius Paul, D.J. Castorena, Juan Sanchez), 3:24.34 seconds. 2, Collinsville, 3:24.85. 3, Haskell, 3:25.72. 4, Goldthwaite, 3:26.94. 5, Bovina, 3:27.21. 6, Wellington, 3:27.89. 7, Shiner, 3:32.20. 8, Saratoga West Hardin, 3:33.10. 9, Lovelady, 3:37.06.

1A team standings: 1, Munday, 60 points. 2, Collinsville, 56. 3, Yorktown, 30. 4, Stamford, 28. 5, Canadian, 24. 6, Water Valley, 20. 6, Sanderson, 20. 8, Boys Ranch, 16. 8, Roscoe, 16. 8, Timpson, 16. 8, Bosqueville, 16. 8, Timpson, 16. 8, Clarendon, 16. 8, Rotan, 16.

2A 200-meter dash: 1, Jayden Barefield, Yorktown, 21.56 seconds. 2, Jesse Ramos, Stamford, 21.79. 3, Edward Vidales, Seagraves, 21.81. 4, Reginald Davis, Tenaha, 22.18. 5, Hagen Hutchinson, Stamford, 22.37. 6, C.J. Roles, Bartlett, 22.53. 7, Semaj Cole, Seagraves, 22.76. 8, Pietro Weaver, Electra, 22.82. 9, Michael Carpenter, Bosqueville, 23.02.

2A discus: 1, Derek Calvert, Grand Saline, 166-02 inches. 2, Zach White, Littlefield, 156-07. 3, Billy Korzekwa, Poth, 165-07. 4, Kyle Gooch, Millsap, 162-02. 5, Reid Thormaehlen, Wallis Brazos, 161-09. 6, Brady Sanders, Bushland, 160-11. 7, Kalvin Singletary, Van Vleck, 159-06. 8, David Dane, Bells, 158-00. 9, Cody Belt, Diana New Diana, 141-10.

2A high jump: 1, Jacorian Duffield, Universal City Randolph, 7-00 inches. 2, Bradley Adkins, Idalou, 7-00. 3, Joseph Nolte, Gladewater Union Grove, 6-06. 4, Jonathan Reece, New Waverly, 6-06. 5, Travis Allison, McGregor, 6-04. 6, Demetrice William, Grandview, 6-04. 7, Troy Allison, McGregor, 6-04. 8, Jonathan Garcia, Rogers, 6-02. 9, Corbin McDonald, Post, 6-00.

2A 400-meter relay: 1, Cameron Yoe (Billy Anderson, Quinnderrick Haynes, Dylan Riola, Decrick Westbrook), 41.98 seconds. 2, Crockett, 42.01. 3, Daingerfield, 42.24. 4, Anahuac, 42.77. 5, Dallas Life School Oak Cliff, 42.92. 6, Whitney, 43.10. 7, Sonora, 43.29. 8, Forsan, 43.31. 9, Marion, 43.54.

2A 800-meter run: 1, Greg Bostick, Eddy Bruceville-Eddy, 1:56.04 seconds. 2, Nathan Summer, Jarrell, 1:57.47. 3, Adam Montez, Stanton, 1:57.46. 4, Frank Baca, Muleshoe, 1:58.61. 5, Ben Anderson, East Bernard, 1:59.18. 6, Jonathan Harrold, Crane, 1:59.66. 7, Nico Borrego, Gladewater Sabine, 1:59.85. 8, Oscar Sanchez, Tatum, 2:00.64. 9, Seth Herrera, Eddy Bruceville-Eddy, 2:03.41.

2A 110-meter hurdles: 1, Brent Giddens, Hughes Springs, 14.46 seconds. 2, Alberto Alarcon, Denver City, 14.573. 3, Tywan Scott, Arp, 14.577. 4, Bradley Adkins, Idalou, 14.83. 5, Josh Crockett, Malakoff, 15.13. 6, Rhiem Petterson, Lexington, 15.15. 7, Darius Earl, Tatum, 15.30. 8, Hamilton Luper, Whitewright, 15.56. 9, Jacorian Duffield, Universal City Randolph, 15.61.

2A 100-meter dash: 1, Devin Parks, Edna, 10.68 seconds. 2, Calvin James, Groveton, 10.91. 3, Wayne Foston, Van Vleck, 10.97. 4, Rashodrick Linwood, Linden-Kildare, 10.98. 5, Ty Johnson, Forsan, 10.99. 6, Clay Williams, DeKalb, 11.02. 7, Chris Battise, Marlin, 11.07. 8, Daniel Spencer, Grandview, 11.15. 9, Landon Meek, Wall, 11.31.

2A pole vault: 1, Daven Murphree, Big Sandy Harmony, 15-00 inches. 2, Kenneth Martin, Corsicana Mildred, 14-06. 2, Cody Lantelme, Altair Rice, 14-06. 4, Jordan Yankovich, Amarillo River Road, 14-00. 4, Lance Howard, Altair Rice, 14-00. 6, Logan Koonce, Refugio, 13-06. 7, Dalton DeGraffenried, Crane, 13-06. 8, Indica Weatherspoon, Howe, 13-00. 9, Josh Presson, White Oak, 13-00.

2A 800-meter relay: 1, Corrigan-Camden (Robert Sparks, Tyler Martin, Derrick Petty, Eric Durham), 1:28.18 seconds. 2, Cameron Yoe, 1:29.25. 3, Edna, 1:29.71. 4, Van Vleck, 1:30.37. 5, Marlin, 1:30.91. 6, Crane, 1:31.42. 7, McGregor, 1:31.79. 8, Wall, 1:32.56. 9, Daingerfield, DQ.

2A 400-meter dash: 1, John Hayes, Pottsboro, 47.94 seconds. 2, Ryan Wright, Tatum, 48.98. 3, Jesus Guerrero, Sonora, 49.71. 4, Shawn Goff, East Bernard, 50.11. 5, Max Strehl, Big Sandy Harmony, 50.60. 6, Tyler Garrison, Scurry-Rosser, 50.62. 7, Miles Thetford, Tolar, 51.84. 8, Jasper Johnson, Lubbock Roosevelt, 51.70. 9, Devonte Dixon, Wallis Brazos, 51.96.

2A 300-meter hurdles: 1, Freddie Allen, Tatum, 37.48 seconds. 2, Jesse Rodriguez, Cisco, 38.33. 3, Tyler Dowdy, Idalou, 38.82. 4, Brandon Williams, Weimar, 39.26. 5, Dallas Payne, Sonora, 39.65. 6, Josh Reynolds, Axtell, 39.77. 7, Josh Crockett, Malakoff, 41.47. 8, Kristopher Talton, Altair Rice, 43.52. 9, Brent Giddens, Hughes Springs, DNF.

2A 200-meter dash: 1, Eric Durham, Corrigan-Camden, 21.61 seconds. 2, John Hayes, Pottsboro, 22.06. 3, Decrick Westbrook, Cameron Yoe, 22.08. 4, Kwamee James, Crockett, 22.12. 5, Ty Johnson, Forsan, 22.25. 6, Daniel Spencer, Grandview, 22.68. 7, Chris Battise, Marlin, 22.70. 8, Dennis Johnson, Edna, 23.00. 9, Joseph Pearson, Kermit, 23.05.

2A 1,600-meter run: 1, Chase Rathke, Crawford, 4:22.35 seconds. 2, Nick Guerra, East Bernard, 4:26.70. 3, Quinlin McGregor, Amarillo Highland Park, 4:27.40. 4, Taylor Phelps, Grand Saline, 4:28.24. 5, Zac Sprague, East Bernard, 4:29.13. 6, Randy McClain, Onalaska 4:30.33. 7, Tye Doty, Eddy Bruceville-Eddy, 4:31.08. 8, Zachary Daniels, Crane, 4:32.80. 9, Greg Bostick, Eddy Bruceville-Eddy, 4:46.26.

2A shot put: 1, Derek Calvert, Grand Saline, 58-01 inches. 2, Donald Bryant, Daingerfield, 54-00 3/4. 3, Ryan Todd, Holiday, 52-11. 4, Kalvin Singletary, Van Vleck, 52-08 1/2. 5, Kyle Gooch, Millsap, 51-04 3/4. 6, Scotty Roberson, Breckenridge, 50-07. 7, Isaiah Ross, Troy, 49-09 1/4. 8, Trey Young, Edna, 48-06. 9, Derick Spargo, Idalou, 45-03 3/4.

2A 1,600-meter relay: 1, Tatum (Desmond Fite, Ryan Wright, Phoenix Malone, Freddie Allen), 3:18.55 seconds. 2, Corrigan-Camden, 3:18.83. 3, Daingerfield, 3:19.63. 4, Weimar, 3:19.77. 5, Sonora, 3:20.15. 6, East Bernard, 3:22.91. 7, Godley, 3:24.58. 8, Childress, 3:28.41. 9, McGregor, 3:29.34.

2A team standings: 1, Corrigan-Camden, 46 points. 2, Tatum, 44. 3, Cameron Yoe, 42. 4, East Bernard, 34. 5, Daingerfield, 32. 6, Grand Saline, 24. 7, Edna, 23. 8, Crockett, 20. 8, Crawford, 20. 8, Linden-Kildare, 20.

5A 3,200-meter run: 1, Craig Lutz, Lewisville Marcus, 8:52.91 seconds. 2, Daniel Vertiz, San Antonio Reagan, 9:00.22. 3, Brian Gohlke, Woodlands College Park, 9:01.47. 4, Kevyn Hoyos, Lewisville Hebron, 9:10.66. 5, Mark Pinales, Round Rock Stony Point, 9:10.95. 6, Craig Nowak, Houston Cypress Woods, 9:14.87. 7, Alex LeRoux, Katy Seven Lakes, 9:21.95. 8, Ryan McCann, Northside O’Connor, 9:28.68. 9, Phil Schneider, The Woodlands, 9:31.01.

5A long jump: 1, John Horton, Copperas Cove, 24-05 1/4 inches. 2, Jonathan Turner, Corpus Christi Carroll, 24-03 1/4. 3, Mykkele Thompson, Northside Stevens, 24-00 1/2. 4, Cameron White, Desoto, 23-07 3/4. 5, Olabanji Asekun, Cedar Hill, 23-05 1/4. 6, Bradley Marquez, Odessa, 23-01. 7, CJ McElory, League City Clear Creek, 22-08 1/2. 8, Kyle Collins, Desoto, 21-11. 9, Jeylin Reed, Port Arthur Memorial, 20-10 1/2.

GIRLS

1A shot put: 1, Danyelle Dillard, Loraine, 41-04 1/4 inches. 2, Lara Williams, Roby, 40-05 3/4. 3, Larisa Lewis, Wolfe City, 39-10. 4, Krystal Mata, La Villa, 36-07 1/2. 5, Tori Dines, Canadian, 36-02 1/2. 6, Jolana Piske, Hamlin, 35-04. 7, Shelby Gresham, Garrison, 34-09 1/2. 8, Samantha Niemeier, Yorktown, 34-02 3/4. 9, Katey Bullock, Silverton, 33-07.

1A triple jump: 1, Sydney Wright, Meridian, 38-08 inches. 2, Jasmine Sillemon, Crowell, 36-10 3/4. 3, Michelle Bivins, Kerens, 36-07 1/2. 4, Jaylen Rodgers, Hamlin, 36-06 1/4. 5, Khadijah Carter, Goodrich, 36-04 3/4. 6, Ashlen Albus, Whitharral, 36-04 1/2. 7, Jacy Steelman, Era, 36-04. 8, Jordan Molnar, Panhandle, 34-10. 9, Keena Auld, Leakey, 34-03.

1A 400-meter relay: 1, Snook (Miya Hoskins, Brandalyn Williams, Tia Evans, Shakera Barnes), 48.54 seconds. 2, Grapeland, 49.32. 3, Lindsay, 49.58. 4, Albany, 49.60. 5, Meridian, 49.70. 6, Dallas Gateway, 49.94. 7, Canadian, 50.09. 8, Panhandle, 50.39. 9, Shiner, 50.91.

1A 800-meter run: 1, Jaylen Rodgers, Hamlin, 2:15.21 seconds. 2, Jelsey Hermes, Lindsay, 2:15.67. 3, Megan Caillier, Lindsay, 2:17.60. 4, Hannah Pakulat, Slidell, 2:17.64. 5, Hayley Wilson, Goldthwaite, 2:19.41. 6, Chelsea Bass, Farwell, 2:19.81. 7, Melissa Velazco, Shamrock, 2:24.27. 8, Alysson Bluhm, Falls City, 2:27.54. 9, Bettye Campbell, Evant, 2:37.48.

1A 100-meter hurdles: 1, Jasia Berry, Garrison, 14.87 seconds. 2, Stacey Perez, Shiner, 15.42. 3, Demi Koelzer, Muenster, 15.68. 4, Brittney Liggins, Tahoka, 15.981. 5, Kelsee Woodard, Ganado, 15.990. 5, Haley Fowler, Smyer, 15.990. 7, Briana Glass, Water Valley, 16.11. 8, Stacie Hanson, Wheeler, 16.14. 9, Zannie Slimp, Winters, 17.39.

1A 100-meter dash: 1, Jasmine Sillemon, Crowell, 12.23 seconds. 2, Breanna Dockery, Dallas Gateway, 12.59. 3, Ieshia Wells, Alto, 12.63. 4, Tori Moore, Dime Box, 12.68. 5, Tia Evans, Snook, 12.79. 6, Brianna Jackson, Dime Box, 12.95. 7, Tanae Ramos, Lockney, 12.97. 8, Ashton Reynolds, Lindsay, 13.00. 9, Tori Schmidt, Happy, 13.14.

1A 800-meter relay: 1, Snook (Miya Hoskins, Brandalyn Williams, Tia Evans, Shakera Barnes), 1:43.28 seconds. 2, Era, 1:44.65. 3, Goldthwaite, 1:44.74. 4, Dallas Gateway, 1:44.90. 5, Hamlin, 1:44.98. 6, Grapeland, 1:46.07. 7, Canadian, 1:47.52. 8, Clarendon, 1:48.85. 9, Falls City, 1:49.17.

1A 400-meter dash: 1, Shakera Barnes, Snook, 56.06 seconds. 2, Sydney Wright, Meridian, 57.34. 3, Megan Caillier, Lindsay, 59.05. 4, Laura Oviedo, Cumby, 59.67. 5, Shelby Greenwalt, Shamrock, 1:00.12. 6, Rachel Ferguson, Pineland West Sabine, 1:00.62. 7, Amanda Murdock, Cushing, 1:00.97. 8, Sasha Miller, Aspermont, 1:01.11. 9, Hannah Pakulat, Slidell, 1:01.20.

1A 300-meter hurdles: 1, Kami Norton, Albany, 44.68 seconds. 2, Jasia Berry, Garrison, 46.09. 3, Brittney Liggins, Tahoka, 46.22. 4, Meloni Berger, Shiner, 47.55. 5, Mariah Steinbock, Sudan, 47.66. 6, Carlee Black, Era, 47.84. 7, Jordan Molnar, Panhandle, 48.57. 8, Kelsee Woodard, Ganado, 49.01. 9, Zannie Slimp, Winters, 49.87.

1A 200-meter dash: 1, Jacy Steelman, Era, 25.25 seconds. 2, Jazmine Robinson, Dallas Gateway, 25.62. 3, Brandalyn Williams, Snook, 26.01. 4, Makebra Collier, Munday, 26.37. 5, Shaterrika Campbell, Grapeland, 26.65. 6, Amber Ramirez, Shiner, 26.68. 7, Shelby Lee, Zavalla, 26.79. 8, Stacie Hanson, Wheeler, 27.01. 9, Shelby Greenwalt, Shamrock, 27.36.

1A 1,600-meter run: 1, Kelsey Hermes, Lindsay, 5:04.75 seconds. 2, Kelsey Bruce, Brackettville Brackett, 5:10.46. 3, Shelley Gibson, Gruver, 5:22.55. 4, Jacqueline Villarreal, Hamlin, 5:28.30. 5, Lauren Gibbs, Lindsay, 5:29.28. 6, Melissa Velazco, Shamrock, 5:30.85. 7, Amanda McCoy, Comstock, 5:31.65. 8, Emily Hellman, Muenster, 5:35.57. 9, Katie Pennartz, Windthorst, 6:03.33.

1A 1,600-meter relay: 1, Hamlin (Chelsea Rodgers, Gabrielle Heaton, Kalicia McCoy, Jaylen Rodgers), 4:01.36 seconds. 2, Albany, 4:02.36. 3, Lindsay, 4:03.99. 4, Meridian, 4:05.12. 5, Canadian, 4:06.24. 6, Era, 4:07.57. 7, Wellington, 4:11.17. 8, Falls City, 4:12.49. 9, Yorktown, 4:21.96.

1A team standings: 1, Snook, 58 points. 2, Lindsay, 57. 3, Hamlin, 47. 4, Meridian, 40. 5, Era, 35. 6, Albany, 34. 6, Garrison, 34. 8, Crowell, 26. 8, Dallas Gateway, 26.

2A pole vault: 1, Nicole Casper, Buna, 11-09 inches. 2, Wren Bonner, Whitney, 11-09. 3, Abbey Weaver, Blanco, 11-00. 4, Dakota Mayr, Clifton, 11-00. 4, Reagan Mabery, Tolar, 11-00. 6, Katie Alldredge, Comfort, 11-00. 7, Jessica McNew, White Oak, 11-00. 8, Taylor McCumber, George West, 10-06. 9, Brook Brashear, Cameron Yoe, 10-06.

2A discus: 1, LaTricia Griffin, Van Vleck, 128-08 inches. 2, Kristen Acker, Poth, 126-10. 3, Kalyn Villiaion, Post, 125-04. 4, Amber Graham, Cisco, 123-00. 5, Christy Wellman, Centerville, 122-03. 6, Megan Shaw, Refugio, 118-11. 7, Samantha Taylor, Corrigan-Camden, 108-01. 8, Morgan Walker, Tolar, 108-00. 9, Rayvonna Garner, Malakoff, 101-09.

2A 4,00-meter relay: 1, Tatum (Taprica Lewis, Jessica Shepherd, Kenija Collier, Kiana Turner), 48.11 seconds. 2, Gunter, 48.69. 3, Cameron Yoe, 48.70. 4, Universal City Randolph, 49.28. 5, Whitney, 49.51. 6, San Antonio Cole, 49.52. 7, Crockett, 49.58. 8, Sonora, 49.69. 9, Tulia, 50.63.

2A 800-meter run: 1, Dejernel Jordan, San Augustine, 2:18.53 seconds. 2, Cierra Grubbs, Gladewater Union Grove, 2:19.56. 3, Martha Bustamante, Cameron Yoe, 2:21.06. 4, Morgan Lewis, Holiday, 2:22.41 5, Abby Beard, Blanco, 2:23.19. 6, Leslie Villa, Crane, 2:23.75. 7, Chelsey Steele, Alvord, 2:24.16. 8, Jessica Mendoza, Rogers, 2:24.46. 9, Sarah Snider, Spearman, 2:34.10.

2A 100-meter hurdles: 1, Jordan Ward, Alvord, 14.48 seconds. 2, Beeann David, Denver City, 14.54. 3, Wren Bonner, Whitney, 14.98. 4, Lauren Bedrich, Rogers, 15.16. 5, Lindsey McDonald, Winnie East Chambers, 15.23. 6, Terralynn Williams, East Bernard, 15.30. 7, Ashley Allen, Godley, 15.43. 8, Mary Ethridge, Coleman, 15.57. 9, Jessica Echols, Harleton, 16.35.

2A 100-meter dash: 1, Brarysheyia Simpson, Marlin, 11.98 seconds. 2, Maeson Mondrik, Cameron Yoe, 12.03. 3, Re’Jana Ellison, Hearne, 12.04. 4, Ebony Collins, Universal City Randolph, 12.05. 5, Destavia Davis, Woden, 12.15. 6, Shanell Parker, Crockett, 12.44. 7, JaMeisha Edwards, Crockett, 12.44. 8, Sasha Lujan, Kermit, 12.66. 9, Sarah Brown, Comfort, 12.81.

2A 800-meter relay: 1, Cameron Yoe (Brook Brashear, Tonnittiah Williams, Keandra Jones, Maeson Mondrik), 1:42.48. 2, Marlin, 1:43.43. 3, Universal City Randolph, 1:44.25. 4, Omah Pewitt, 1:44.36. 5, Centerville, 1:44.42. 6, San Augustine, 1:44.70. 7, Idalou, 1:45.29. 8, Crane, 1:46.11. 8, Dallas Life School Oak Cliff, DQ.

2A high jump: 1, Grace Beaudoin, Ingram Moore, 5-08 inches. 2, Alexis Gallimore, Sang Grape Creek, 5-06. 3, Ashley Gadson, Gladewater Sabine, 5-06. 3, Natalie Thompson, Alba Golden, 5-06. 5, Sarah Walker, Schulenburg, 5-02. 6, Caitlin Jones, Melissa, 5-02. 7, Chelsi LaCour, Red Oak Life, 5-00. 8, Jasmine Waring, Universal City Randolph, 5-00. 9, Breeann David, Denver City, NH.

2A 400-meter dash: 1, Payton Baker, Gunter, 56.59 seconds. 2, Rachelle Greene, San Antonio Cole, 57.53. 3, Shanequia Barlow, Woodville, 58.10. 4, Latrice Greenhouse, Arp, 58.20. 5, Melanie Barrera, Eastland, 58.68. 6, Amber Eaton, Crane, 59.52. 7, Jasmine Carrington, Winnie East Chambers, 59.76. 8, Lavonna Phillips, Corsicana Mildred, 1:00.39. 9, Celeste Laredo, Freer, 1:02.33.

2A shot put: 1, Samantha Taylor, Corrigan-Camden, 44-11 inches. 2, LaTricia Griffin, Van Vleck, 42-06 1/4. 3, Brianne Coffman, Jarrell, 41-00. 4, Maria Leaks, Daingerfield, 39-04 1/4. 5, Megan Shaw, Refugio, 39-02 1/2. 6, Erika Brown, Whitney, 38-06 3/4. 7, Lacey Taylor, Wichita Falls City View, 37-06. 8, Bailey Trimmell, Bushland, 35-08 1/4. 9, Ashley Feaster, Comanche, 30-01.

2A 300-meter hurdles: 1, Jordan Ward, Alvord, 43.73 seconds. 2, Lauren Bedrich, Rogers, 43.79. 3, Jaquita Woods, Altair Rice, 43.85. 4, Lindsey McDonald, Winnie East Chambers, 44.63. 5, Mary Ethridge, Coleman, 45.50. 6, Chelsey Lou Campbell, Sonora, 45.62. 7, Alexis Gallimore, Sang Grape Creek, 46.24. 8, Yteshia Fletcher, Tatum, 47.93. 9, Andi Morgan, Sunnyvale, 48.71.

2A 200-meter dash: 1, Rausalyn Miller, Crane, 25.37 seconds. 2, Payton Baker, Gunter, 25.50. 3, Re’Jana Ellison, Hearne, 25.72. 4, Destavia Davis, Woden, 25.75. 5, Shanell Parker, Crockett, 25.93. 6, Sheyondra Evans, San Antonio Cole, 26.05. 7, Morgan Perry, New Boston, 27.08. 8, Jaibrion Moore, Hempstead, 27.12. 9, Markeyla Hicks, Tulia, 27.45.

2A 1,600-meter run: 1, Kamy Cole, Brock, 5:12.37 seconds. 2, Maira Salinas, Luling, 5:12.61. 3, Taylor Neal, Brady, 5:14.29. 4, Martha Bustamante, Cameron Yoe, 5:24.86. 5, Meaghen Seales, Blanco, 5:25.10. 6, Tiffany Brown, Diana New Diana, 5:27.25. 7, Carley Glass, Luling, 5:28.62. 8, Sara Cuba, Holiday, 5:28.87. 9, Courtney McShane, Nacogdoches Central Heights, 5:32.87.

2A 1,600-meter relay: 1, Marlin (Tayla Taylor, Raven Harbert, Tyneshae Lewis, Brarysheyia Simpson), 3:54.00 seconds. 2, Crane, 4:00.48. 3, Tatum, 4:00.51. 4, Comanche, 4:02.90. 5, San Antonio Cole, 4:03.35. 6, Alvord, 4:04.70. 7, Holiday, 4:05.17. 8, Universal City Randolph, 4:06.92. 9, Winnie-East Chambers, 4:11.54.

2A team standings: 1, Cameron Yoe, 50 points. 2, Marlin, 46., 3, Tatum, 42. 4, Gunter, 34. 4, Crane, 34. 6, Whitney, 30. 7, Universal City Randolph, 24. 7, Luling, 24.

5A 3,200-meter run: 1, Madi McLellan, The Woodlands, 10:33.86 seconds. 2, Rachel Johnson, Plano, 10:36.08. 3, Connor Ward, Lewisville Flower Mound, 10:37.88. 4, Rachel; Baptista, Austin, 10:40.44. 5, Lauren Fritz, Houston Cypress Fairbanks, 11:04.40. 6, Katie Jensen, Woodlands College Park, 11:13.78. 7, Sarah Pena, Houston Cypress Fairbanks, 11:19.12. 8, Amanda Bishop, Northside O’Connor, 11:25.43. 9, Stephanie Barlow, Northside Holmes, 11:32.66.

5A long jump: 1, Anna Robinson, Desoto, 19-07 inches. 2, Jennifer Madu, Plano East, 19-02. 3, Carissa Hill, Fort Bend Hightower, 18-08 3/4. 4, Gionna Jackson, Saginaw, 18-03 3/4. 5, Stephanie Nelson, Converse Judson, 18-00 3/4. 6, Alicia Perkins, Alief Elsik, 18-00 3/4. 7, Mona Landry, Galena Park North Shore, 18-00 1/2. 8, Bre’Yana Wash, Dallas Skyline, 17-11 3/4. 9, Bailey Shurbet, San Antonio Reagan, 16-02.

BOYS

5A triple jump: 1, Devonte Davis, Galena Park, North Shore, 51-03 3/4 inches. 2, John Horton, Copperas Cove, 51-01 3/4. 3, Travis Dunn, Lubbock Coronado, 49-04. 4, Olabanji Asekun, Cedar Hill, 49-00 3/4. 5, Keshawn Hill, Klein, 48-08 1/4. 6, Larry Mcduffy, Galena Park North Shore, 47-02 3/4. 7, Trayvon Martin, San Antonio Wagner, 47-02 1/4. 8, Terence Boyd, Mansfield Timberview, 46-01 3/4. 9, Richard Griffen, Converse Judson, 45-05.

5A discus: 1, Dalton Rowan, Conroe Oak Ridge, 189-05 inches. 2, Taji Henley, Spring, 180-01. 3, Colin Burton, The Woodlands, 178-07. 4, Quinton Bradley, San Antonio Roosevelt, 170-07. 5, Kole Knutson, Mansfield Legacy, 169-04. 6, Chris Dever, Galena Park North Shore, 169-03. 7, Nathan Maurer, Mansfield, 162-09. 8, John Pena, Corpus Christi Carroll, 156-06. 9, Alonzo Mitchell, Houston Lamar, 155-05.

5A 400-meter relay: 1, Galena Park North Shore (Maiketavius Jones, Jaylon Hicks, Jermaine Authorlee, Larry Mcduffey), 40.22 seconds. 2, Copperas Cove, 40.89. 3, Klein Forest, 40.97. 4, Plano East, 41.13. 5, Fort Bend Hightower, 41.34. 6, Lewisville, 41.65. 7, Northside Clark, 41.74. 8, Mission Sharyland, 41.93. 9, Mansfield Timberview, DNF.

5A 800-meter run: 1, Kyle Thompson, Killeen Harker Heights, 1:50.54 seconds. 2, Hector Hernandez, Killeen Ellison, 1:51.35. 3, Sean Canavin, Lewisville Marcus, 1:52.35. 4, Ryan Thomas, Lewisville Marcus, 1:53.85. 5, Anthony Coleman, Alief Elsik, 1:53.85. 6, Ben Siple, Garland Rowlett, 1:54.32. 7, Raul Ramirez, Eagle Pass Winn, 1:54.45. 8, Yonas Tesfai, Houston Westbury, 1:56.20. 9, Roland Cantu, Eagle Pass, 1:56.90.

5A 110-meter hurdles: 1, Jeylin Reed, Port Arthur Memorial, 13.75 seconds. 2, Randolph Bermea, Harlingen, 13.79. 3, Christian Cook, Houston Cypress Fairbanks, 13.87. 4, Elijah Britton, El Paso Montwood, 14.01. 5, Kenneth Minkah, Desoto, 14.02. 6, Mark Branch, Copperas Cove, 14.21. 7, Chris Armstrong, San Antonio East Central, 14.22. 8, Aikan Graham, Round Rock Westwood, 14.29. 9, Emmanuel Shaw, Duncanville, 14.35.

5A 100-meter dash: 1, Jaylon Hicks, Galena Park North Shore, 10.15 seconds. 2, Cameron Burrell, Fort Bend Ridge Point, 10.34. 3, Da’mor Barnes, Abilene Cooper, 10.51. 4, Eric Hawkins, Longview, 10.51. 5, Tyler Middleton, Midland, 10.52. 6, Abraham Hall, South Grand Prairie, 10.56. 7, Jacob Lady-Schreiber, San Antonio Johnson, 10.65. 8, Jakeem Grant, Mesquite Horn 10.75. 9, Virjilio Griggs, Northside Warren, 11.20.

5A 800-meter relay: 1, Galena Park North Shore (Maiketavius Jones, Jaylon Hicks, Jermaine Authorlee, Larry Mcduffey), 1:24.45 seconds. 2, Copperas Cove, 1:24.84. 3, Klein Forest, 1:25.68. 4, Cedar Hill, 1:25.88. 5, Fort Bend Marshall, 1:26.14. 6, Lufkin, 1:26.18. 7, Lewisville, 1:26.95. 8, Mission Sharyland, 1:27.23. 9, San Antonio East Central, 1:27.73.

5A shot put: 1, Andrew Akens, Mesquite North Mesquite, 62-02 1/2 inches. 2, Jace Amaro, San Antonio MacArthur, 61-10. 3, Aviante Collins, Fort Bent Willowridge, 57-07 1/2. 4, James Castleman, Amarillo, 55-03 1/4. 5, Shane Thompson, Keller Fossil Ridge, 54-05 3/4. 6, Jaylon Williams, Galena Park North Shore, 54-03 3/4. 7, Matthew Wilson, Klein Oak, 52-11 3/4. 8, Christian Garcia, Eagle Pass, 51-00 3/4. 9, Dalton Rowan, Conroe Oak Ridge, 49-10 1/4.

5A 400-meter dash: 1, Aldrich Bailey, Mansfield Timberview, 46.78 seconds. 2, DreVian Young, Houston Nimitz, 47.18. 3, Richard Gary, Duncanville, 47.32. 4, Glenn McQuinny, Irving Nimitz, 47.39. 5, Lawerence Jackson, Alief Hastings, 47.93. 6, Eric Janise, The Woodlands, 48.11. 7, Raul Cervantes, Weslaco, 48.85. 8, Kyle Thompson, Killeen Harker Heights, 49.53. 9, Aaron Spann, San Antonio East Central, 50.21.

5A 300-meter hurdles: 1, Gregory Coleman, Northside Warren, 36.34 seconds. 2, Kenneth Minkah, Desoto, 36.43. 3, Randolph Bermea, Harlingen, 36.46. 4, Jared Brackens, Mesquite North Mesquite, 37.60. 5, Adrian Horton, Midland Lee, 37.64. 6, Jamel Sams, Longview, 37.66. 7, Matt Smythe, League City Clear Creek, 38.00. 8, Jeylin Reed, Port Arthur Memorial, 38.88. 9, Elijah Britton, El Paso Montwood, 39.12.

5A 200-meter dash: 1, Jermaine Authorlee, Galena Park North Shore, 21.00 seconds. 2, Eric Hawkins, Longview, 21.10. 3, Ahmed Ali, Alief Hastings, 21.22. 4, Abraham Hall, South Grand Prairie, 21.27. 5, Armon Owens, Houston Cypress Falls, 21.37. 6, Henry Taylor, College Station A&M Consolidated, 21.50. 7, Kolby Listenbee, Arlington Bowie, 21.86. 8, Mark Ash, Converse Judson, 22.06. 9, Jonathan Turner, Corpus Christi Carroll. 22.29.

5A pole vault: 1, Reese Watson, Spring, 16-09 inches. 2, Regan Gilbert, Killeen Harker Heights, 16-06. 3, Chase Wolfle, Amarillo, 15-06. 4, Greg Lupton, Humble Kingwood, 15-06. 5, John Feazell, Mansfield, 15-06. 6, Derek Richard, Fort Bend Travis, 15-00. 7, Mitchell Schuster, Clute Brazoswood, 14-06. 8, Blake White, Harlingen South, 14-00. 9, Kyle Padalecki, San Antonio East Central, NH.

5A 1,600-meter run: 1, Craig Nowak, Houston Cypress Woods, 4:08.67 seconds. 2, Cale Wallace, Houston Cypress Ranch, 4:09.30. 3, Justin Brinkley, Humble Kingwood, 4:09.36. 4, Trevor Gilley, Southlake Carroll, 4:09.37. 5, Juan Blanco, El Paso Eastwood, 4:11.48. 6, Daniel Vertiz, San Antonio Reagan, 4:15.30. 7, Mark Pinales, Round Rock Stony Point, 4:15.37. 8, Brian Gohlke, Woodlands College Park, 4:20.36. 9, Rene Escobedo, Eagle Pass, 4:23.04.

5A high jump: 1, Allex Austin, San Marcos, 6-10 inches. 2, Sean Spiehler, Humble Kingwood, 6-09. 3, Kaleb Moore, Houston Cypress Fairbanks, 6-08. 4, J.J. Austin, Lubbock Coronado, 6-06. 5, Jullius Anderson, San Antonio Southwest, 6-06. 6, LaQuivionte Gonzalez, Cedar Hill, 6-04. 7, Marquez Williams, Galena Park North Shore, NH. 7, Elton Dyer, Pasadena South Houston, NH. 7, Justin Jones, Garland North Garland, NH.

5A 1,600-meter relay: 1, Southlake Carroll (Sabian Holmes, Peyton Williams, Scott Peterson, Mac McGuire), 3:13.48 seconds. 2, San Antonio East Central, 3:13.63. 3, Lewisville, 3:15.16. 4, Desoto, 3:15.55. 5, Fort Bend Elkins, 3:15.71. 6, Klein Oak, 3:18.08. 7, Eagle Pass, 3:18.79. 8, Duncanville, 3:19.49. 9, Houston Cypress Falls, 3:19.95.

5A team standings: 1, Galena Park North Shore, 73 points. 2, Copperas Cove, 51. 3, Klein Forest, 24. 3, Southlake Carroll, 24. 5, Desoto, 22. 6, Lewisville Marcus, 20. 7, Humble Kingwood, 18. 7, Killeen Harker Heights, 18. 7, Spring, 18.

GIRLS

5A 3,200-meter run: 1, Madi McLellan, The Woodlands, 10:33.86 seconds. 2, Rachel Johnson, Plano, 10:36.08. 3, Connor Ward, Lewisville Flower Mound, 10:37.88. 4, Rachel; Baptista, Austin, 10:40.44. 5, Lauren Fritz, Houston Cypress Fairbanks, 11:04.40. 6, Katie Jensen, Woodlands College Park, 11:13.78. 7, Sarah Pena, Houston Cypress Fairbanks, 11:19.12. 8, Amanda Bishop, Northside O’Connor, 11:25.43. 9, Stephanie Barlow, Northside Holmes, 11:32.66.

5A long jump: 1, Anna Robinson, Desoto, 19-07 inches. 2, Jennifer Madu, Plano East, 19-02. 3, Carissa Hill, Fort Bend Hightower, 18-08 3/4. 4, Gionna Jackson, Saginaw, 18-03 3/4. 5, Stephanie Nelson, Converse Judson, 18-00 3/4. 6, Alicia Perkins, Alief Elsik, 18-00 3/4. 7, Mona Landry, Galena Park North Shore, 18-00 1/2. 8, Bre’Yana Wash, Dallas Skyline, 17-11 3/4. 9, Bailey Shurbet, San Antonio Reagan, 16-02.

5A discus: 1, Shelbi Vaughan, Mansfield Legacy, 161-00 inches. 2, Jeia Gilliam, Fort Bend Hightower, 151-06. 3, Lauryn Caldwell, Dickinson, 141-04. 4, Kayla Taylor, Mansfield Legacy, 138-09. 5, Talore Kelly, Amarillo Tascosa, 136-10. 6, Savannah McElroy, New Braunfels, 134-11. 7, Corina Cox, Los Fresnos, 133-08. 8, Ashlie Francis, Belton, 132-09. 9, Cion Hicks, Killeen Shoemaker, 129-01.

5A pole vault: 1, Kaitlin Petrillose, Round Rock McNeil, 12-06 inches. 2, Desiree Freier, Northwest, 12-03. 3, Brittany Wooten, Tomball, 12-00. 4, Sara Katherine Stevens, New Braunfels, 11-06. 4, Katelyn Wynn, San Antonio Churchill 11-06. 4, Anna Rawles, Katy Seven Lakes, 11-06. 7, Haley Cook, Coppell, 11-06. 8, Kimberly Parr, Southlake Carroll, 11-00. 9, Alyssa Gullo, Houston Cypress Woods, 10-00.

5A triple jump: 1, Jennifer Madu, Plano East, 40-03 1/4 inches. 2, Taylor Glenn, Garland Rowlett, 39-03 1/4. 3, Victoria Ubanyionwu, El Paso Eastwood, 39-00. 4, Onyeoma Okereke, Dallas Samuell, 38-10 3/4. 5, Allie Saunders, Pearland, 38-10 1/4. 6, Bria Druilhet, Fort Bend Austin, 38-06 1/2. 7, Jallycia Pearson, El Paso Coronado, 38-02 1/4. 8, Kayla Hunt, Northside Stevens, 36-08 1/2. 9, Carnae Dillard, San Antonio Johnson, 35-02.

5A 400-meter relay: 1, Garland (Chasity Clark, Bianca Jackson, Chellane Jones, Quetta Mapps), 45.87 seconds. 2, Mansfield Timberview, 46.17. 3, Dallas Samuell, 46.36. 4, Desoto, 46.52. 5, Duncanville, 46.85. 6, Houston Lamar, 46.86. 7, Fort Bend Hightower, 47.40. 8, Northside Jay, 47.42. 9, San Antonio, 47.98.

5A high jump: 1, Orlene Parris, Arlington, 5-09 inches. 2, Kiara Wright, Houston Clear Lake, 5-09. 3, Khalyshia Mayo, Spring Westfield, 5-09. 4, Kaylin Clayton, Allen, 5-08. 5, Melai Carter, Tomball, 5-06. 6, Michaela Palu, Northside Marshall, 5-04. 7, Emily Richard, Katy Cinco Ranch, 5-02. 8, Lauren Douglass, Lewisville Marcus, 5-02. 9, Motranique Smith, Converse Judson, 5-02.

5A 800-meter run: 1, Jasmine Webb, Dallas Skyline, 2:11.15 seconds. 2, Imani Mark, La Porte, 2:13.64. 3, Jillian Anderson, Humble Atascocita, 2:13.67. 4, Kaitlyn Williams, Mansfield Timberview, 2:15.26. 5, Kelle McCann, Northwest, 2:16.43. 5, Leslie Schilsky, Houston Cypress Creek, 2:16.43. 7, Alexis Vick, Northside Brandeis, 2:17.22. 8, Madison Metsker-Galarza, Los Fresnos, 2:25.19. 9, Katie Willard, The Woodlands, DQ.

5A 100-meter hurdles: 1, Brea Garrett, Arlington Martin, 13.70 seconds. 2, Bianca Jackson, Garland, 13.73. 3, Alicia Perkins, Alief Elsik, 13.95. 4, Skylar Ross Ransom, Houston Langham Creek, 14.04. 5, Kayla Savoie, Fort Bend Hightower, 14.16. 6, Jallycia Pearson, El Paso Coronado, 14.57. 7, Jourdan Doffeny, San Antonio Highlands, 14.61. 8, Adrienne Mosby, Desoto, 14.62. 9, Leigha Brown, Edinburg Economedes, 15.13.

5A 100-meter dash: 1, Jennifer Madu, Plano East, 11.63 seconds. 2, Dephanie Adeyemi, Lewisville Flower Mound, 11.72. 3, Kiersten Brewer, Longview, 11.73. 4, India Daniels, Spring Westfield, 11.80. 5, Keondra Mallard, Mansfield Timberview, 11.96. 6, Rushel Harvey, Houston Westside, 11.97. 7, Shahira Harvey, Houston Westside, 11.97. 8, Alaysia Hampton, Cibolo Steele, 12.35. 9, Cherrelle Richardson, Northside Jay, 12.42.

5A 800-meter relay: 1, Garland (Chasity Clark, Bianca Jackson, Chellane Jones, Quetta Mapps), 1:36.52 seconds. 2, Fort Bend Elkins, 1:36.71. 3, Port Arthur Memorial, 1:36.91. 4, Duncanville, 1:37.12. 5, Lubbock Coronado, 1:37.50. 6, Desoto, 1:37.94. 7, Fort Bend Bush, 1:38.00. 8, San Antonio Wagner, 1:41.98. 9, Converse Judson, DQ.

5A 400-meter dash: 1, Elizabeth Kerpon, Coppell, 54.19 seconds. 2, Tiaira Carter, San Antonio Wagner, 54.39. 3, Chrishuna Williams, Desoto, 54.55. 4, Kaitlyn Williams, Mansfield Timberview, 54.80. 5, Ashle Caldwell, Fort Bend Dulles, 54.85. 6, Kierra Hamilton, Desoto, 54.90. 7, Tyneisha McCoy, Houston Lamar, 55.09. 8, Rachel Scruggs, South Grand Prairie, 56.72. 9, Lauren Peck, San Antonio Churchill, 57.73.

5A 300-meter hurdles: 1, Ashley Burris, Mansfield Timberview, 42.12 seconds. 2, Jourdan Doffeny, San Antonio Highlands, 42.87. 3, Leslie Schilsky, Houston Cypress Creek, 43.11. 4, Tia’ Gamble, DeSoto, 43.52. 5, Zariah Noyola, Harlingen South, 43.99. 6, Ruth Amaku, Fort Bend Elkins, 44.10. 7, Adrienne Mosby, Desoto, 44.50. 8, Ariel Jones, Humble Atascocita, 45.95. 9, Lyric Lawrence, Saginaw, 46.48.

5A 200-meter dash: 1, Taylor Houston, Fort Bend Elkins, 23.35 seconds. 2, India Daniels, Spring Westfield, 23.85. 3, Kiersten Duncan, Houston Cypress Springs, 23.89. 4, Dephanie Adeyemi, Lewisville Flower Mound, 23.94. 5, Keondra Mallard, Mansfield Timberview, 23.69. 6, Jennifer Madu, Plano East, 24.34. 7, Kiersten Brewer, Longview, 24.35. 8, Jourdan Doffeny, San Antonio Highlands, 24.94. 9, Alaysia Hampton, Cibolo Steele, 25.47.

5A 1,600-meter run: 1, Connor Ward, Lewisville Flower Mound, 4:54.21 seconds. 2, Rachel Jones, Lewisville Hebron, 4:58.25. 3, Sandie Raines, Humble Kingwood, 4:58.92. 4, Rachel Johnson, Plano, 5:02.27. 5, Kailey Hill, Katy Seven Lakes, 5:09.68. 6, Kayla Goedicke, Katy Morton Ranch, 5:13.53. 7, Stephanie Barlow, Northside Holmes, 5:17.79. 8, Emma Love, San Antonio Johnson, 5:19.39. 9, Katie Willard, The Woodlands, 5:29.92.

5A shot put: 1, Brea Garrett, Arlington Martin, 46-00 1/2 inches. 2, Shelbi Vaughan, Mansfield Legacy, 44-11 1/4. 3, Deja McKnight, Odessa, 44-00. 4, Lauryn Caldwell, Dickinson, 42-09. 5, Alyssa Remo, Port Arthur Memorial, 40-05 3/4. 6, Sarah Williams, Conroe, 40-03 1/2. 7, N’Dia Warren-Jaques, Conroe Oak Ridge, 40-02 1/2. 8, Lauren Esparza, McAllen Memorial, 39-05 3/4. 9, Samantha Turner, Northside Stevens, 39-03.

5A 1,600-meter relay: 1, Desoto (Maegan Cowan, Kierra Hamilton, Chrishuna Williams, Tia’ Gamble), 3:41.41 seconds. 2, Houston Lamar, 3:44.77. 3, Dallas Skyline, 3:46.19. 4, Fort Bend Elkins, 3:46.83. 5, Mansfield Timberview, 3:47.79. 6, San Angelo Central, 3:50.09. 7, San Antonio Wagner, 3:51.84. 8, Coppell, 3:52.00. 9, Converse Judson, 3:52.80.

5A team standings: 1, Desoto, 51 points. 2, Garland, 48. 3, Mansfield Timberview, 42. 4, Fort Bend Elkins, 35. 5, Plano East, 29. 6, Lewisville Flower Mound, 28. 7, Dallas Skyline, 22. 8, Spring Westfield, 18. 8, Houston Lamar, 18.

TAGS:  
  • Comment